İçilmesi tehlikeli olan su markaları açıklandı

Burdur Diken Üstünde
6 Mart 2020
Waterlife Su Arıtma
6 Mart 2020

İçilmesi tehlikeli olan su markaları açıklandı

Su içeriklerindeki kurşun miktarı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Uzmanlar “duş bile almamamız gereken suları içiyoruz” ifadelerini kullanınca vatandaşlar hangi markaların suyunun tehlikeli olduğunu araştırmaya başladı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan puanlı ambalajlı su raporuna göre Damla, Erikli, Nestle, Sırmakeş markalarının suları puanlama sisteminde eksi binlerde yer alırken, bazı firmaların su içeriklerini paylaşmadığı iddia edildi.

Bursa Teknik Üniversitesi’nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemi gerçekleştirildi. Su örnekleri içerisinde tespit edilen en yüksek ağır metal konsantrasyonları, baryum, kurşun, stronsiyum olurken markaların ismi açıklanmadı.

Sularla ilgili açılanan veriler sonrası vatandaşlar hangi suyun tehlikeli olduğunu araştırmaya başladı.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi ambalajlı su raporu hazırlayarak markaları puanlandırdı. Rapora göre 100 tam puan alan firma yok.

Üç kategoride en yüksek puan firmalar ise şöyle:

Buzdağı – 83

Fuska – 62

Atlantis – 61

Taşkesti – 56

Ilgazdağı – 50

Eksi puan alan firmalar

Piyasada güvenilir olarak bilinen ve en çok satılan sular arasında yer alan Damla, Nestle, Erikli ve Sırmakeş’in eksi puan aldığı ve oranının çok yüksek olduğu iddia ediliyor.

Damla – eksi 2 bin 267

Nestle Pure Life – eksi 2 bin 423

Erikli – eksi 2 bin 501

Sırmakeş – eksi 2 bin 597

Sultan – eksi 2 bin 425

Hamidiye – eksi 224 bin

Danone Hayat, Hamidiye Şifa, Hayat, Pınar Yaşam Pınarım, Aqualife, Turkuaz firmalarının ise veri erişimine izin vermediği iddia edildi. Raporda bu firmalar ile ilgili, “Verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya vermekten imtina eden firmalar” ifadelerine yer verildi.

Haber kaynağını görmek için tıklayınız.

Waterlife Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazı neden kullanmalıyım?

Sizlerde sağlıklı ve kaliteli su kullanmak istiyorsanız Waterlife su arıtma cihazını tercih edebilirsiniz. Waterlife olarak sizlere yaşam kaynağımız olan suyun en berrak ve temiz halini sunmaktayız. Pet şişelerde ki zararlı durumlar gün geçtikçe ortaya çıkmakta olup, su arıtma cihazına en kısa sürede geçilmesi gerektiği ön plana çıkmaktadır. Sizlerde Waterlife kullanın sağlığınızı koruyun.